Vodné stavby
História výstavby nádrží a priehrad sa spája najmä s tými oblasťami sveta, kde je akútny nedostatok vody. Prečo ale treba stavať tieto vodné stavby aj na našom území? Jedným z dôvodov je fakt, že Slovensko spolu s Českou republikou sú súčasťou hydrologickej strechy Európy. Rieky, prameniace na našom území, sú charakteristické veľkou rozkolísanosťou. To má za následok, že maximálne prietoky sú oproti minimálnym výrazne vyššie, v niektorých prípadoch viac ako 1 000 násobne. A tak extrémne prietoky v korytách riek prinášajú so sebou akútne nedostatky aj nebezpečné prebytky vody.
Na Slovensku máme vybudovaných celkom 281 vodných nádrží, ktoré spadajú do správy Slovenského vodohospodárskeho podniku, š. p. Z nich 231 sú malé vodné nádrže a 50 nádrží je zaradených do svetového registra veľkých priehrad (ICOLD – International Comittee on Large Dams). V nich možno akumulovať celkom 1,896 mld. m3 vody, pričom rozhodujúci podiel na tomto objeme majú veľké nádrže (ICOLD), ktoré sú spravidla viacúčelové. Celková plocha zatopená nádržami, nezaberá ani 0,5 % celkovej plochy nášho územia.
Umelé vodné nádrže ako súčasť protipovodňovej ochrany
Podstata funkcie nádrže v protipovodňovej ochrane je znázornená na schéme 2. Pri veľkých – povodňových prietokoch sa voda, ktorú nemožno korytom toku bezpečne previesť, zadrží v nádrži a následne, po opadnutí povodňových prietokov sa takto zadržaná voda pozvoľna vypúšťa do koryta pod priehradou, aby sa ochranný priestor vyprázdnil a mohol zachytávať ďalšie povodňové vlny.
Celkový ochranný priestor, ktorý máme vytvorený v našich vodných nádržiach je 259 655 604 m3. V povodí Dunaja a Moravy je k dispozícii ochranný priestor 2 331 823 m3. V povodí týchto riek majú okrem ochranných nádrží významné postavenie najmä ochranné hrádze, ktorých počiatky výstavby siahajú do 15. storočia. Osobitný význam tu treba priradiť aj vodnému dielu Gabčíkovo, ktoré sa na protipovodňovej ochrane podieľa objemom zdrže Hrušov a objemom prívodného kanála, ale najmä prerozdelením prietokov vody v Dunaji.
V povodí Váhu je vďaka nádržiam vytvorený ochranný priestor s celkovým objemom 60 567 661 m3. Medzi dominantné nádrže patria najmä VD Orava s ochranným priestorom 31 mil. m3 a Liptovská Mara s ochranným priestorom takmer 17 mil. m3. Sú to vrcholové nádrže a vďaka nim sú oblasti pod ich priehradami chránené pred povodňami už dlhé desaťročia.
Zdroj: Uzemneplany.sk